Езера и подалеку - чудата на Турција

Турција, исто така позната како земја на четири сезони, опкружена од една страна со Средоземното Море, станува пресек на Европа и Азија, правејќи Истанбул е единствената земја во светот лоцирана на два континенти одеднаш.

Турска е-виза или Турска виза преку Интернет е електронско одобрение за патување или дозвола за патување за посета на Турција во период до 90 дена. Владата на Турција препорачува меѓународните посетители да аплицираат за Електронска виза за Турција најмалку три дена пред да ја посетите Турција. Странските државјани можат да аплицираат за Турска виза за апликација за неколку минути. Процес на апликација за виза за Турција е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Тоа е навистина скапоцен камен што сјае со своите природни чуда и древните тајни. Она што го знаете за Турција може да биде само површината на една прекрасна таписерија, бидејќи оваа земја е далеку подалеку од познатите улици во Истанбул и главните дестинации за патување. Со некои од најголемите планински масиви, глацијални езера и национални паркови, заедно со десетици локации на светското наследство на УНЕСКО, прочитајте додека патувате низ оваа земја полна со древни и модерни изненадувања.

Најдолгиот брег

Анталија, позната и како синиот град, е позната по најдолгото крајбрежје во Турција. Сместен во турската ривиера, исто така познат како Тиркизен брег по своите плави и смарагдни плажи, градот, иако преплавен со луксузни хотели, сепак се грижи да остави влијание со своите сценски и мирни погледи.

Анталија, како најголемо меѓународно морско одморалиште во Турција, секоја година пречекува милиони туристи со зголемен развој и финансирање од страна на Владата за промовирање на туризмот во градот.

Анталија, Турција Анталија, Турција

Рај одозгора

Возење со балон со топол воздух во Кападокија Возење со балон со топол воздух во Кападокија

Еден од класичните региони на Мала Азија, Кападокија е дом на некои познати локации на светското наследство на УНЕСКО кои вклучуваат национални паркови, карпести локации и голем број подземни градови. Дом на многу древни урнатини, Кападокија има многу паметно дизајнирани подземни градови со стапици лоцирани на многу локации во старите остатоци од овие древни чуда.

на корените на градот се враќаат во римскиот период со многу древни урнатини видливи, заедно со природни чуда, од кои најпознати се „бајките оџаци“, кои се карпести формации во форма на конус, распространети надалеку низ долината. Еден од најдобрите начини да ги соберете овие погледи е да се возите со балон со топол воздух додека сонцето ја обојува долината во прекрасни нијанси на портокалова боја.

Покрај тоа, местото е исто така познат по своите пештерски хотели во Турција.

Карагол

Караголско Езеро Тивко езеро покрај Црно Море, Карагол

Карагол, име што на турски значи црно езеро, по сите стандарди е попривлечно од неговото име. Езерото што се наоѓа во црноморскиот регион во Турција изгледа најтемно од синото на површината, па затоа го добило името како црно езеро.

Планините Каргол се дом на многу глацијални езера, при што езерото Карагол е едно од кратерските езера во регионот. Карагол е една од главните туристички атракции на провинцијата Гиресун во регионот на Црното Море во Турција.

Во Сината лагуна

Се наоѓа во турската ривиера, Oludeniz, што на турски се преведува како сина лагуна, е одморалиште на плажа во југозападниот дел на земјата. Плажата е позната по своите прекрасни нијанси кои се движат од темно сина до светло тиркизна. Може да се нарече и море на тишина со својата мирна природа, без оглед на временските услови. Неверојатните погледи на најдлабоките блуз кои се среќаваат со бујното зелено земјиште може да се доживеат преку многуте достапни можности за параглајдерство во таа област. За неговата соодветна локација Олудениз е познат и како една од најдобрите дестинации за параглајдерство во Европа.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Исто така, да научат за истражување на туристички атракции во Истанбул.

Планината Цило

Третата највисока планина во Турција со висина од повеќе од 4000 метри, планината Цило како атракција на природата расте меѓу ентузијастите и фотографи. Дури во последната деценија, планините Цило беа отворени за туристи за посета, откако беа прогласени за национален парк. Покрај тоа, втората највисока планина во земјата е исто така една од најпосетуваните области со своите изобилни водопади и прекрасни долини.

Долина на пеперутки- исто како што звучи

Долина на пеперутки Долина на пеперутки

Во една од истакнатите туристички дестинации во турската ривиера, покрај средното море, лежи долина позната по пеперутки На Оваа линија сигурно не испадна од книга со приказни. Со богата флора и фауна, разновидноста на видови пеперутки може да се најде во месецот септември до октомври во регионот. Исто така, дом на мали прекрасни водопади и чисти плажи, ова место лесно може да се погреши за мала земја на чудата од книгата за соништата. Долината на пеперутки е исто така позната по промовирање на екотуризмот и секоја конструкција за комерцијални цели е забранета во регионот.

Езеро Салда - Малку Марс

Езерото Салда Езерото Салда

Иако Турција е дом на голем број езера, езерото Салда, лоцирано во југозападна Турција е езеро од ваков вид. Бидејќи е кратерско езеро, езерото Салда има води со уникатни својства што го прават местото познато по екскурзии за различни намени, една од причините е минералот пронајден во неговите води за кој се верува дека нуди лек за разни кожни болести.

Езерото, исто така, беше предмет на разни академски студии со минерални и карпести формации, за кои е откриено дека се најблиску до оние што се наоѓаат на Марс. Езерото Салда се смета и за едно од најчистите езера во Турција со кристално чисти води и добро место за пливање со млаки температури.

Базени на Памуккале

Базени на Памуккале Базени на Памуккале

Обично познат како памучен замок, Памуккале, сместен во југозападната Турција е областа позната по своите термални извори. Минерално богатата вода од планините што течат низ минералните тераси се собира како базен со вода подолу, со што се прави оваа уникатна формација. Травертинските тераси, формирани преку минерални топли извори се бели по изглед и се формираат по кристализација на калциум карбонат. Травертинските тераси на Памуккале се едно од прекрасните места на светското наследство на УНЕСКО во Турција.

Езерото, исто така, беше предмет на разни академски студии со минерални и карпести формации, за кои е откриено дека се најблиску до оние што се наоѓаат на Марс. Езерото Салда се смета и за едно од најчистите езера во Турција со кристално чисти води и добро место за пливање со млаки температури.

Турција, земја која нуди пресек на култури од различни делови на светот, исто така е место со најголеми слики од природата со исклучителни глетки и изненадувачки пресврти на секој крај. Осигурајте се дека посетата на оваа медитеранска нација не е ограничена само на индустриските градови и раздвижените чаршии. Зајдисонце се повеќе од само поглед од тој хотелски прозорец, исто како што една земја е далеку подалеку од урбаните градови.


Проверете ја вашата подобност за виза за Турција и аплицирајте за е-виза за Турција 72 часа пред вашиот лет. Американски граѓани, Австралиски граѓани Кинески граѓани може да аплицирате преку Интернет за електронска виза за Турција. Доколку ви треба помош или ви треба појаснување, контактирајте го нашиот Помошник за виза за Турција за поддршка и водство.